31 Mayıs 2012 Perşembe

Ben de Mim'lendim:)


Merhabalar, izlediğim iki blog yeni bir mim uygulamışlar. baykusgozuyle.blogspot.com ve leylakdali.blogspot.com benim de çok hoşuma gitti ve ben de uygulayayım dedim. Kitaplığımın her yeri kitaplarla dolu olduğu için 29 numaralı kitabı bulmak biraz zor oldu:) Kitaplığımın her tarafı önüm arkam, sağım, solum saklanmayan ebe durumunda oldugundan biraz uğraşmak durumunda kaldım:) Kitaplığımın üst rafı Dünya Klasiklerinden oluştuğundan, 29 numaralı kitap benim en sevdiğim yazarlardan biri olan Jane Austen'ın Umut Parkı adlı romanı oldu. Bu kitabı Üniversite birinci sınıf ögrencisiyken okumuştum. Hatta tam olarak ne zaman okuduğumu da biliyorum. Mayıs'ın son haftasıydı. Hocalarımız 1 haftalığına sempozyuma gitmişti ve 1 hafta ders yapmamıştık:) Bu arada ben de bol bol kitap okumuştum:) Birinci sınıftayken İngiliz Edebiyatına ait birçok dünya klasiği okumuştum. Bazılarında içim şişmiş olsa da yine de severim İngiliz Edebiyatını. Beni tanıyan herkes bu yönümü bilir:) Evet gelelim kitabın künyesine
  
                                                                Jane Austen

                                                   Umut Parkı (Mansfield Park)
                        
                                                           Engin Yayıncılık

                                                            İstanbul 1998

                                                               445 sayfa
 "Otuz yıl kadar önce Huntington'lu Miss Maria Ward, yalnızca yedi bin İngiliz lirası ağırlığı olduğu halde başına talih kuşu konmasıyla, Northampton Eyaletinden, Mansfield Park malikanesinin sahibi Sir Thomas Bertram'ı kendine aşık etti ve böylece bir baronet karısı konumuna yükselerek görkemli bir konak ve bol gelir sahibi olmanın tüm nimetlerine kondu. Bütün Huntington bu kısmet'in parlıklığının söylentisiyle çalkalandı ve gelinin avukat olan kendi dayısı bile yeğeninin ağırlığının, böyle bir evliğiği hak edebilecek miktardan en az üç bin pound noksan olduğunu kendi ağızıyla belirtti...."

Bu mim sayesinde yıllar önce okumuş oldugum bu kitaba geri döndüm. Eski anılarımın canlanmasına da neden oldu. Bu kitabı okurken çok zevk almıştım. Jane Austen'ın diğer kitaplarında oldugu gibi karakterlerin başına gelen kötu seyler, kitabın sonunda mutlu sona ererek güzel bir şekilde bitmektedir. Fanny'ın başına gelenler, yetimliği, yaşamış olduğu aile ve büyük aşkı:) 

Gelelim Mim'e, Kitaplığınızın en üst rafına gidip soldan itibaren kaç yaşındaysanız yaşınıza gelinceye kadar sayın. Yaşınıza denk gelen kitabı bulun, künyesini ve ilk paragrafı yazın:) ve fotosunu koyun. İyi eglenceler.

2 yorum:

  1. Kuralı bozmamış ve siz de sevdiğiniz bir kitaba denk gelmişsiniz ne güzel:) Bu mim de bir nevi fal gibi oldu böylece, "kitaplardan fal tuttum" :)

    Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. Merhaba, böyle bir uygulamayı başlattığınız için çok tesekkürler:) sizin blogunuzun sıkı takipçilerindenim:)Kitaplar aslında hayatın aynası, geçmişimizin takipçisi, geleceğimizin habercisi:) dediğiniz gibi bir nevi fal:)

    YanıtlaSil