11 Haziran 2012 Pazartesi

Kitap Klubümüzün Yeni Döneminde yaptığımız Yenilikler.Merhabalar, iki yıl önce kurduğumuz kitap klubümüz yeni üyeleri ve yenilikleriyle tam gaz devam ediyor. Aslında 6 kişi olarak başladık. Sonra 4 kişi kaldık. Bu sene ise sayımız 9 kişiye çıktı:) Artması dileğiyle. Geçen sene düzenli olarak toplanamıyorduk. Hep bir aksilik oluyordu. Fakat bu sene hemen hemen her ay bir araya geliyoruz. Okuduğumuz kitabı tartışıyoruz. Bizimle bu konuda dalga geçenler çok oldu. Hatta bazıları oturup kitabı aynı mekanda yan yana okudugumuzu düşünmüşler.  Bazılarına çok saçma geldi. Amacımız her ay ortak bir kitap belirleyip okumak, sonra bir araya gelip tartışmak. Gruptaki herkes farklı mesleklerden gelmekte, mühendis, doktor, arkeolog, iktisatçı, öğretmen, mimar. Hepimizin ortak noktası edebiyat:) Okuma kriterlerimizin arasında edebiyatı  derinlemesine hissettiğimiz  her kitabı okumak gelmekte, Yeter ki popüler ya da çok satan olmasın:) Ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Bu yıl herkes kendine bir ülke seçti. Benim ülkem İngiltereydi ve Virginia Woolf okuduk. Mesela bu ay İtalya ayındayız. Geçen ay Güney Amerikaydı. Ülkeyi alan kişi önde gelen romancıları ve kitapları bize sunuyor ve oy birliği ile kitabımızı seçiyoruz. Seneye için farklı bir uygulamaya geçtik. Bu sene sadece 1 tane türk yazar okuyabildik:) Eylül ayında olacak olan yeni sezonumuzu türk yazarla açacağız. Yine herkes kendine bir ay seçecek. Okunmayan  kenarda köşede kalmış ya da okunması gereken türk yazarların kitaplarını okuyacağız. Kendi dilimizin keyfine varmak istediğimiz bu yeni sezonda bakalım bizi ne süprizler bekliyor olacak. Sizin bu konuda bize önerebileceğiniz kitaplar var mı? Eski yeni fark etmez. Biz ne olsa okuyacağız.

9 yorum:

 1. Bence güzel fikir. Biz de editörlüğünü yaptığım bir edebiyat sitesinde yapmıştık buna benzer bir şey. Tabii biz buluşamıyorduk ama yine internette tartışıyorduk belirlediğimiz kitabı. Ve yine tabii bu taa 2009 yılındaydı.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba. :)
  Bizim de böyle bir grubumuz var. Her ay toplanıyoruz ve o ayın kişisi kitabını ve buluşma yerini belirliyor. Güzel bir etkinlik bencede. Kitap okumayı sevenlerin buluşması keyifli.
  İyi okumalar.

  YanıtlaSil
 3. Sizler ne tarzda kitaplar okuyordunuz. Türk edebiyatı konusunda araştırmalarımız başladı. Bu konuda önerilere açıgız:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde belirli bir tarz yok. Siyasi ve dini kitaplar hariç kitabı o ayın kişisi belirliyor. Mekan olarak da seçenek sunmuyoruz. Kitap sahibi bize mail ile bildiriyor ve toplantı yerinde buluşuyoruz. :)

   Sil
 4. esasında mekanı da kitabı önerenin belirlemesi iyi bir fikir, bitmek bilmeyen mekan tartışmalarımıza bir son verebiliriz. ama bizdeki kararsızlıkla o da zor:) adam 5 yer önerir, seçmeye çalışırız falan:=)

  YanıtlaSil
 5. sezoşcum bizim gruptaki demokrasiyi biraz sınırlandırmak lazım. Kesin dediğin gibi olur:))

  YanıtlaSil
 6. Bu nasıl güzel, nasıl imrenilecek bir etkinliktir böyle. Ben de katılmak istiyorumm :)

  YanıtlaSil
 7. kitap seçimi sona erdi mi? bir de nerede yapıyorsunuz bunu merak ettim. belki hariçten gazel okurum.

  YanıtlaSil
 8. temmuz ve agustos ayı kitaplarını önceden seçtik. Onlar için eylülde buluşacağız.

  YanıtlaSil